Hello, Can somebody please show me how to do thefollowing problem? Thanks. A par
ID: 1741218 • Letter: H
Question
Hello, Can somebody please show me how to do thefollowing problem? Thanks. A parallel-plate capacitor has 4.00cm2 plates that are separated by 8.00 mm with air between them. If a 12.0 V battery isconnected to this capacitor, how much energy does it store?1 J
Hello, Can somebody please show me how to do thefollowing problem? Thanks. A parallel-plate capacitor has 4.00cm2 plates that are separated by 8.00 mm with air between them. If a 12.0 V battery isconnected to this capacitor, how much energy does it store?
1 J
Explanation / Answer
. 1. This is a two-step probelm: Firstyou must calculate the value of the capacitor based upon itsphysical parameters. After that, you can calculate engeryusing E = (1/2)*C*V2. 2. C = capacitance =[(0)*(r)*(Area)]/[distancebetween plates] =[(r)*(Area)]/[(9.0E+9)*(4)*(d)] ; r = 1.0 3. Convert cm to meters: (4.00 cm2)*[meter/(100 cm)]2 = 400.0E-6meters2 4. Convert mm to meters: (8.00 mm)*[meter/(1000 mm)] = 8.0E-3 meters 5. Calculate the capacitance using '2', '3',and '4'. 6. C = [(1)*(400.0E-6meters2)]/[(9.0E+9)*(4)*(8.0E-3 meters) = 442.1E-15Farads 7. E= Energy = (1/2)*(442.1E-15 Farads)*(12volts)2 = 31.8E-12 Joules .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.