A power transmission line 50 km long has a total resistance of0.60. A generator
ID: 1741290 • Letter: A
Question
A power transmission line 50 km long has a total resistance of0.60. A generator produces 100 V at 70 A. In order to reduceenergy loss due to heating of the transmission line, the voltage isstepped up with a transformer with a turn ratio of 100:1. a. What is the % of the orginal energy would be lost if thetransformer were not used? b. What % of the orginal energy is losted when thetransformer is used? A power transmission line 50 km long has a total resistance of0.60. A generator produces 100 V at 70 A. In order to reduceenergy loss due to heating of the transmission line, the voltage isstepped up with a transformer with a turn ratio of 100:1. a. What is the % of the orginal energy would be lost if thetransformer were not used? b. What % of the orginal energy is losted when thetransformer is used?Explanation / Answer
Powerproduced P1 = V* I = 100 *70 = 7000 W a. Power lost intransmission lines withouttransformer P2 = i2* R = 702 *0.6 = 2940 W % powerwasted = (P2/ P1) * 100% = (2490 /7000) *100% = 35.57 % b. Isecondary /Iprimary = Nprimary/ Nsecondary Isecondary/ 70 = 1 /100 => current insecoondary Isecondary = 0.7 A Powerlost P3 = 0.72*0.6 = 0.249 W % Power lost withtransformer = (P3/ P1) * 100% = (0.249/ 7000) *100% = 0.0035 % Isecondary/ 70 = 1 /100 => current insecoondary Isecondary = 0.7 A Powerlost P3 = 0.72*0.6 = 0.249 W % Power lost withtransformer = (P3/ P1) * 100% = (0.249/ 7000) *100% = 0.0035 %Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.