Hint: The kinetic energy of a rolling object equals the kinetic energy from the
ID: 1742658 • Letter: H
Question
Hint: The kinetic energy of a rolling object equals the kinetic energy from the linear mo- tion of its center of mass plus the kinetic energy from from the rotation of the object. A bowling ball has a mass of 6.8 kg, a moment of inertia of 0.4352 kg · m2, and a radius of 0.4 m. It rolls along the lane without slipping at a linear speed of 3.4 m/s. What is the kinetic energy of the rolling ball? Answer in units of J. Hint: The kinetic energy of a rolling object equals the kinetic energy from the linear mo- tion of its center of mass plus the kinetic energy from from the rotation of the object. A bowling ball has a mass of 6.8 kg, a moment of inertia of 0.4352 kg · m2, and a radius of 0.4 m. It rolls along the lane without slipping at a linear speed of 3.4 m/s. What is the kinetic energy of the rolling ball? Answer in units of J.Explanation / Answer
Kinetic energy of the rolling ball K = ( 1/ 2) I ^ 2 + ( 1/ 2) m v ^ 2 we know = v / R substitue we get K = ( 1/ 2)I( v / R ) ^ 2 + ( 1/2) m v ^ 2 substitue values we get answer where I = moment of inertia = 0.4352 kg m ^ 2 R = radius =0.4 m v = linearspeed = 3.4 m / s K = 15.7216 J + 39.304 J = 55.0256JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.