Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A motorcycle (mass of cycle plus rider = 240 kg) is traveling at asteady speed o

ID: 1743411 • Letter: A

Question

A motorcycle (mass of cycle plus rider = 240 kg) is traveling at asteady speed of 24.4 m/s. The force of air resistance acting on thecycle and rider is 246 N. Find the power necessary to sustain thisspeed if (a) the road is leveland (b) the road is sloped upward at32.6 ° with respect to the horizontal.
i know how to get part a, but i'm unsureof how to set up b. any help would be great! thanks inadvance
i know how to get part a, but i'm unsureof how to set up b. any help would be great! thanks inadvance

Explanation / Answer

Given : Mass ( m ) = 240 kg       g = 9.8 m/s2     The force required by the engine tomaintain a constant speed up the incline     F = Fa + mg sin32.6o     Power developed by the engine P = F v      = ( Fa + mgsin32.6o ) * 24.4 m/s P = ----- W Solve the above I hope it helps you
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote