A 750N person walks up three flights of stairs, covering atoal vertical distance
ID: 1743612 • Letter: A
Question
A 750N person walks up three flights of stairs, covering atoal vertical distance of 11.0m. a) if as is typical, only 20.0% of the caloric (food) energyis converted to work by the muscles, how many joules and foodcalories of energy did the person use? ( one ofod calorie 4186J) b) what happened to the other 80% of the food energy? please explain A 750N person walks up three flights of stairs, covering atoal vertical distance of 11.0m. a) if as is typical, only 20.0% of the caloric (food) energyis converted to work by the muscles, how many joules and foodcalories of energy did the person use? ( one ofod calorie 4186J) b) what happened to the other 80% of the food energy? please explainExplanation / Answer
given weight of the person F = 750N distance moved S = 11.0m a) the amount of energy that does work is given as 20% ofenergy = Work 20% ofE = W E= W /0.2 = F.S /0.2 = (750N)(11m) /0.2 = 41250 J in food calories is = 41250 J / 4186 J =9.854 = 10 food calories b) The other 80% of the energy is converted into otherforms of energy .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.