A spherical weather balloon is filled with hydrogen until itsradius is 3.10 m. I
ID: 1743926 • Letter: A
Question
A spherical weather balloon is filled with hydrogen until itsradius is 3.10 m. Its total mass includingthe instruments it carries is 11.0 kg. (a) Find the buoyant force acting on theballoon, assuming the density of air is 1.29 kg/m3.1 N
(b) What is the net force acting on the balloon and its instrumentsafter the balloon is released from the ground?
2 N (a) Find the buoyant force acting on theballoon, assuming the density of air is 1.29 kg/m3.
1 N
(b) What is the net force acting on the balloon and its instrumentsafter the balloon is released from the ground?
2 N
Explanation / Answer
RADIUS OF THE BALLOON=3.1m hence density=0.0881kg/m3 as the density is less than that of air it floats buoyancy force=volume immersed *density of air*g=1553.104N weight=11*9.8=107.8N net force 1445.304N upwards as it ascends pressure decreases and hence volume increases
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.