Suppose you have a converging lens with focal length 24.5 cmand you place an obj
ID: 1744065 • Letter: S
Question
Suppose you have a converging lens with focal length 24.5 cmand you place an object 38.91 cm from the lens. the locationof the image-66.2 cmWhat is the magnification of the image- -1.7
If a diverging lens of focal length -72.0 cm is then placed 26.0 cmfrom the first lens on the opposite side of the lens from theobject, the location of the new image- 90.8 cm
What is the magnification due to the two-lens system?
I got -2.33 and it wad wrong. please help Suppose you have a converging lens with focal length 24.5 cmand you place an object 38.91 cm from the lens. the locationof the image-66.2 cm
What is the magnification of the image- -1.7
If a diverging lens of focal length -72.0 cm is then placed 26.0 cmfrom the first lens on the opposite side of the lens from theobject, the location of the new image- 90.8 cm
What is the magnification due to the two-lens system?
I got -2.33 and it wad wrong. please help
Explanation / Answer
The object distance for diverging lens isu=(-66.2+26)-40.2cm Its image distance is v=(-90.8+26)=-64.8cm Its magnification is m=v/u=-64.8/-40.2=1.6119 The total magnification is m=m1*m2=-1.7*1.6119=-2.740298 Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.