A bicycle rider pushes a bicycle that has a mass of 13kg up asteep hill. The inc
ID: 1744066 • Letter: A
Question
A bicycle rider pushes a bicycle that has a mass of 13kg up asteep hill. The incline is a 25 and the road is 275m long.The rider pushes the bike parallel to the road with a force of25N a-How much work does the rider do on the bike? b- How much work is done by the force of gravity on thebike? A bicycle rider pushes a bicycle that has a mass of 13kg up asteep hill. The incline is a 25 and the road is 275m long.The rider pushes the bike parallel to the road with a force of25N a-How much work does the rider do on the bike? b- How much work is done by the force of gravity on thebike?Explanation / Answer
The resultant force on it is F-mgsin=F1 F=25-13*9.8sin25 F=-28.84156N It is a negative force so the rider cannot do any work on thebike. The force of gravity F=mgsin=13*9.8*sin25=53.84156N W=F*d=53.84156*275=14806.4308J Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.