A catcher catches a 145g baseball traveling horizontallyat 32.0 m/s. a)How large
ID: 1745090 • Letter: A
Question
A catcher catches a 145g baseball traveling horizontallyat 32.0 m/s. a)How large an impulse does the ball give to thecatcher? p= kg.m/s b)If it takes the ball 25.0m/s to stop once it is incontact with the catcher's glove, what average force did the ballexert on the catcher? F= N A catcher catches a 145g baseball traveling horizontallyat 32.0 m/s. a)How large an impulse does the ball give to thecatcher? p= kg.m/s b)If it takes the ball 25.0m/s to stop once it is incontact with the catcher's glove, what average force did the ballexert on the catcher? F= NExplanation / Answer
(a) the impulse is given by p = m vf - m vi vf = 0 m / s vi = 32.0 m / s (b) there is an error in the question of (b)bit think the time is 25.0 s then the force willbe F = p / t vf = 0 m / s vi = 32.0 m / s (b) there is an error in the question of (b)bit think the time is 25.0 s then the force willbe F = p / t vi = 32.0 m / s (b) there is an error in the question of (b)bit think the time is 25.0 s then the force willbe F = p / tRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.