Can somebody help me please? A circular loop of wire of radius 11.9 cm is placed
ID: 1745521 • Letter: C
Question
Can somebody help me please? A circular loop of wire of radius 11.9 cm is placed in a magnetic field directedperpendicular to the plane of the loop, as shown in the figurebelow. If the field decreases at the rate of 0.510 T/s in some time interval, what is themagnitude of the emf induced in the loop during thisinterval?A circular loop of wire of radius 11.9 cm is placed in a magnetic field directedperpendicular to the plane of the loop, as shown in the figurebelow. If the field decreases at the rate of 0.510 T/s in some time interval, what is themagnitude of the emf induced in the loop during thisinterval?
Explanation / Answer
InducedEMF E = -d / dt = - A *dB/dt Area of crosssection A = r2 = 3.14* 0.1192 = 4.45 *10-2 m2 rate of change of magneticfield dB/dt = -0.510 T/s (-ve as the field is decreasing) => E = -4.45 * 10-2 * ( -0.510) = 2.27 *10-2 V = 22.7 mV rate of change of magneticfield dB/dt = -0.510 T/s (-ve as the field is decreasing) => E = -4.45 * 10-2 * ( -0.510) = 2.27 *10-2 V = 22.7 mVRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.