A sinusoidal wave is described by the following equation, where x and y are in m
ID: 1745658 • Letter: A
Question
A sinusoidal wave is described by the following equation, wherex and y are in meters and t is inseconds. y = (0.27m) sin(0.16x - 49t) Determine the following for this wave. (a) amplitudem
(b) angular frequency
rad/s
(c) angular wave number
rad/m
(d) wavelength
m
(e) wave speed
m/s
(f) direction of motion +x
-x
+y
-y
y = (0.27m) sin(0.16x - 49t) (a) amplitude
m
(b) angular frequency
rad/s
(c) angular wave number
rad/m
(d) wavelength
m
(e) wave speed
m/s
(f) direction of motion +x
-x
+y
-y
+x
-x
+y
-y
+x
-x
+y
-y
Explanation / Answer
Given y = (0.27 m)sin(0.16x - 49t) compare this with y = A sin ( k x - t) (a). amplitude A = 0.27 m (b). angular frequency = 49 rad / s (c). angular wave number k = 0.16 rad / m (d). wavelength = 2 / k = 39.269 m (e). wave speed v = / k = 306.25 m / s (f) . It moves along +ve Y -axisRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.