A transverse wave on a string is described by the following wavefunction. y = (0
ID: 1745659 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is described by the following wavefunction. y = (0.100 m) sin[(x/12 +5t)] (a) Determine the transverse speed andacceleration at t = 0.210 sfor the point on the string located at x = 1.20 m.m/s
m/s2
(b) What are the wavelength, period, and speed of propagation ofthis wave?
m
s
m/s y = (0.100 m) sin[(x/12 +5t)] (a) Determine the transverse speed andacceleration at t = 0.210 sfor the point on the string located at x = 1.20 m.
m/s
m/s2
(b) What are the wavelength, period, and speed of propagation ofthis wave?
m
s
m/s
Explanation / Answer
Given y = (0.100 m) sin[(x/12 +5t)] velocity v = dy / dt= 0.1 * 5 cos [ (x/12 + 5t)] velocity at t = 0.21 s and x = 1.2 m is v = 0.5 cos [ ( *1.2 / 12 ) +5 * 0.21 ] =-1.3995 m / s accleration a = dv / dt =0.1 * 5 * 5 [ - sin[(x/12 +5t)] ]
= 11.2 m / s ^ 2 (b). y = (0.100 m) sin[(x/12 +5t)] compare this with y = A sin [ k x + t ] we get k = / 12 = 5 wavelength = 2 / k
= 24 m period T = 2 / =0.4 s speed of propagation of this wave v = / k = 75 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.