A2.0kg disk is accelerated at 8.0m/s2 across a frictionless surface by three hor
ID: 1745772 • Letter: A
Question
A2.0kg disk is accelerated at 8.0m/s2 across a frictionless surface by three horizontal forces.Forces F1and F2have magnitudes 10.0N and 12.0N, respectively.The figure is an incomplete diagram for the situation, with theacceleration a included. Whatis the third force F3? Sorry its reallysloppy, the custom diagram wouldn't add the first detailed one idid. The angle between force 1 and the negative x axis is 60degrees, and the angle between the acceleration and the negative yaxis is 30 degrees. I would appreciate ANY help you may offer.Thank you very much.Explanation / Answer
. 1. I shall use bold face type to denotevectors. 2. I shall use "âx" and"ây" to denote the unit vectors in thex-direction and y-direction, respectively. . 3. F4 = force of the 2.0kg disc at 8.0m/s2 = (mass)*(acceleration) = (2.0kg)*(8.0m/s2) 4. F4 = 16.0 Newtons @300 degrees = 8.0âx -13.86ây 5. F1 = (10Newtons)*[cos(240 degerees)]âx + (10 Newtons)*[sin(240degerees)]ây 6. F1 =-5.0âx-8.66ây 7. F2 =0.0âx +12.0ây 8. Given the above for F4, F2, and F1, we cannow calculate F3: 09. F3 = F4- F2 - F1 10. F3 = [8.0 - 0.0 -(-5.0)]âx + [-13.86 -(-8.66) -(12.0)]ây 11. F3 = 13.0 Newtonsâx - 17.2 Newtonsây 12. F3 = 21.56 Newtons @307.08 degrees .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.