Two musicians are comparing their clarinets. The firstclarinet produces a tone t
ID: 1745925 • Letter: T
Question
Two musicians are comparing their clarinets. The firstclarinet produces a tone that is known to be 457 Hz. When the two clarinets play together theyproduce 10 beats every 2.00 seconds. Ifthe second clarinet produces a higher pitched tone than the firstclarinet, what is the second clarinet's frequency?(Express your answer to the nearest hertz.)
1 Hz
Two musicians are comparing their clarinets. The firstclarinet produces a tone that is known to be 457 Hz. When the two clarinets play together theyproduce 10 beats every 2.00 seconds. Ifthe second clarinet produces a higher pitched tone than the firstclarinet, what is the second clarinet's frequency?
(Express your answer to the nearest hertz.)
1 Hz
Explanation / Answer
frequency of 1 st clarinet f = 457 Hz No.of beats per 2 seconds = 10 No.of beats per 1 second = 10 / 2 = 5 i.e., beat frequency F = 5 Hz frequency of 2 nd clarinet f ' = F + f = 462 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.