A cord is wrapped around the rim of a wheel 0.250m in radius,and a steady pull o
ID: 1746655 • Letter: A
Question
A cord is wrapped around the rim of a wheel 0.250m in radius,and a steady pull of 40.0N is exerted on the cord. The wheel ismounted on frictionless bearings on a horizontal shaft through itscenter. a)The moment of inertia of the wheel about this shaft is5.00 kg. m2 Compute the angular acceleration of thewheel. = rad/s2 A cord is wrapped around the rim of a wheel 0.250m in radius,and a steady pull of 40.0N is exerted on the cord. The wheel ismounted on frictionless bearings on a horizontal shaft through itscenter. a)The moment of inertia of the wheel about this shaft is5.00 kg. m2 Compute the angular acceleration of thewheel. = rad/s2Explanation / Answer
We know that : Angular acceleration = / I Where = Torque = Force * perpendicular distance = 40.0 N * 0.250 m = 10 N - m Moment ofinertia is : I = 5.00 kg - m2 = 10 * 5.00 = 50 rad /s2 Hope this helps u! Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.