Two loudspeakers emit sound waves along the x-axis. Thesound has maximum intensi
ID: 1746776 • Letter: T
Question
Two loudspeakers emit sound waves along the x-axis. Thesound has maximum intensity when the speakers are 17.5 cm apart.The sound intensity decreases as the distance between the speakersis increased, reaching zero at a separation of 69.8 cm. What is thewavelength of the sound?Incorrect. Tries 1/3 PreviousTries
If the distance between the speakers continues toincrease, at what separation will the sound intensity again be amaximum?
Incorrect. Tries 1/3 PreviousTries Incorrect. Tries 1/3 PreviousTries
Explanation / Answer
d = 17.5 cm, d' = 69.8 cm. d = k d' = k + /2 so d' - d = /2 = 2(d' - d) = 104.6 cm d" = (k + 1) = d + = 122.1 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.