A 4.1 kg particle is in simpleharmonic motion in one dimension and moves accordi
ID: 1747914 • Letter: A
Question
A 4.1 kg particle is in simpleharmonic motion in one dimension and moves according to thefollowing equation, with t in seconds. x = (2.8m)cos[(/4rad/s)t - /4rad] (a) At what value of x is thepotential energy of the particle equal to half the totalenergy?1 m
(b) How long does it take the particle to move to this positionx from the equilibrium position?
2 s x = (2.8m)cos[(/4rad/s)t - /4rad] (a) At what value of x is thepotential energy of the particle equal to half the totalenergy?
1 m
(b) How long does it take the particle to move to this positionx from the equilibrium position?
2 s
Explanation / Answer
Given mass m = 4.1kg and equation x = (2.8m)cos[(/4rad/s)t - /4rad] ---------( 1) compare this with x = A cos ( wt - ) we get amplitude A = 2.8 m angular frequency w = / 4 rad / s (a). P.E = ( 1/ 2) T.E ( 1/ 2) m w ^ 2 x ^ 2 = ( 1/ 2) ( 1/ 2) m w ^ 2 A ^2 x ^ 2 = ( 1/ 2) A ^ 2 from thsi x = ± A / 2 = ± 2.8 m / 2 = 1.979 m (b). substitue this x value in eq ( 1 ) weget 1.979 = 2.8 cos (0.785 t - 0.785 ) cos ( 0.785 t - 0.785 ) = 0.707 0.785 t -0.785 =0.785 t = 2 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.