Sketch a PV diagram and find the work done by the gasduring the following stages
ID: 1747990 • Letter: S
Question
Sketch a PV diagram and find the work done by the gasduring the following stages. (Draw the PV diagram onpaper. Your instructor may ask you to turn in this work.) (a) A gas is expanded from a volume of 1.0 L to3.5 L at a constant pressure of2.9 atm.1 J
(b) The gas is then cooled at constant volume until the pressurefalls to 2.0 atm.
2 J
(c) The gas is then compressed at a constant pressure of2.0 atm from a volume of 3.5 L to 1.0 L. (Note: Be careful ofsigns.)
3 J
(d) The gas is heated until its pressure increases from2.0 atm to 2.9 atm at a constant volume.
4 J
(e) Find the net work done during the complete cycle.
5 J (a) A gas is expanded from a volume of 1.0 L to3.5 L at a constant pressure of2.9 atm.
1 J
(b) The gas is then cooled at constant volume until the pressurefalls to 2.0 atm.
2 J
(c) The gas is then compressed at a constant pressure of2.0 atm from a volume of 3.5 L to 1.0 L. (Note: Be careful ofsigns.)
3 J
(d) The gas is heated until its pressure increases from2.0 atm to 2.9 atm at a constant volume.
4 J
(e) Find the net work done during the complete cycle.
5 J
Explanation / Answer
. (a) W done by the gas, W =p(V2 -V1) = 2.9x101.3x103x2.5.x10-3 = +734.425 J (b) W done by the gas, W =p(V2 -V2) = 0 (c)W done by the gas, W =p(V1 -V2) = 2.0 x101.3x103x-2.5x10-3 = -506.5J (d)W done by the gas, W =p(V1-V1) = 0 (e)Net work done by the gas, W =734.425+0-506.5 + 0 = 227.9 J . = +734.425 J (b) W done by the gas, W =p(V2 -V2) = 0 (c)W done by the gas, W =p(V1 -V2) = 2.0 x101.3x103x-2.5x10-3 = -506.5J (d)W done by the gas, W =p(V1-V1) = 0 (e)Net work done by the gas, W =734.425+0-506.5 + 0 = 227.9 J . W =p(V2 -V2) = 0 (c)W done by the gas, W =p(V1 -V2) = 2.0 x101.3x103x-2.5x10-3 = -506.5J (d)W done by the gas, W =p(V1-V1) = 0 (e)Net work done by the gas, W =734.425+0-506.5 + 0 = 227.9 J . W =p(V1 -V2) = 2.0 x101.3x103x-2.5x10-3 = -506.5J (d)W done by the gas, W =p(V1-V1) = 0 (e)Net work done by the gas, W =734.425+0-506.5 + 0 = 227.9 J . = -506.5J (d)W done by the gas, W =p(V1-V1) = 0 (e)Net work done by the gas, W =734.425+0-506.5 + 0 = 227.9 J . .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.