The residents of a small planet have bored a holestraight through its center as
ID: 1748091 • Letter: T
Question
The residents of a small planet have bored a holestraight through its center as part of a communications system. Thehole has been filled with a tube and the air has been pumped out ofthe tube to virtually eliminate friction. Messages are passed backand forth by dropping packets through the tube. The planet has adensity of 3910 kg/m3 , and it has a radius ofR=5.83e6m. What is the speed of the message packet as it passes apoint of distance 0.480R from the center of the planet?How long does it take for a message to pass from one side of theplanet to the other?
Explanation / Answer
the centripetal force on the message packet is F = (m * v^2/r) or (GMm/r^2) = (m * v^2/r) or v = (GM/r)^(1/2) G = 6.67 * 10^-11 Nm^2/kg^2,M = * V = *(4/3)R^3 and r = 0.480R = 3910 kg/m^3 and R = 5.83 * 10^6 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.