A 300 turn solenoid with a length of 20cm and a radius of1.5cm carries a current
ID: 1748212 • Letter: A
Question
A 300 turn solenoid with a length of 20cm and a radius of1.5cm carries a current of 2.0A. A second coil of 4turns is wrapped tightly about this solenoid so that it canbe considered to have the same radius as the solenoid. Find a- the change in the magnetic flux through thecoil b- the magnitude of the average induced emf in the coilwhen the current in the solenoid increases to 5.0A in aperiod of 0.90second. A 300 turn solenoid with a length of 20cm and a radius of1.5cm carries a current of 2.0A. A second coil of 4turns is wrapped tightly about this solenoid so that it canbe considered to have the same radius as the solenoid. Find a- the change in the magnetic flux through thecoil b- the magnitude of the average induced emf in the coilwhen the current in the solenoid increases to 5.0A in aperiod of 0.90second.Explanation / Answer
(a) n = 300 / 0.20 = 1500 o = 4 x 10-7 T. m / A I = 5.0 amps - 3.0 amps r = 1.5 cm = 0.015 m A = r2 from the theory we have the equation B = o n I = 0o so the change in magnetic flux will be B = B A cos =.............. T . m2 (b) N = 4 t = 0.90 s the magnitude of the average induced emf in thecoil will be = N B /t = ……. V so the change in magnetic flux will be B = B A cos =.............. T . m2 (b) N = 4 t = 0.90 s the magnitude of the average induced emf in thecoil will be = N B /t = ……. V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.