A solid uniform sphere of mass M=0.540 kg has a radius R=0.200m and rotates arou
ID: 1748457 • Letter: A
Question
A solid uniform sphere of mass M=0.540 kg has a radius R=0.200m and rotates around a fixed axis with angular velocity =48.0rad/s.(a) What is the kinetic energy if the axis of rotation passesthrough the center of the sphere ?
(b) What is the kinetic energy if the axis of rotation is tangentto the surface of the sphere ? A solid uniform sphere of mass M=0.540 kg has a radius R=0.200m and rotates around a fixed axis with angular velocity =48.0rad/s.
(a) What is the kinetic energy if the axis of rotation passesthrough the center of the sphere ?
(b) What is the kinetic energy if the axis of rotation is tangentto the surface of the sphere ?
Explanation / Answer
mass m = 0.54 kg radius r = 0.2 m angular velocity w = 48 rad / s (a). Moment of inertia of the sphere I = ( 2/ 5 ) m r ^2 = 0.00864 kg m ^ 2 the kinetic energy if the axis of rotation passes through thecenter of the sphere = ( 1/ 2) I w ^ 2 = 9.9553 J (b).Moment of inertia along the axis of rotation is tangent tothe surface of the sphere I ' = ( 7 / 5 ) m r ^ 2 = 0.03024 kg m ^ 2 So, the kinetic energy if the axis of rotation is tangent tothe surface of the sphere = ( 1/ 2) I ' w ^ 2 = 34.836 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.