a 1kg ball of clay moving at 8m/s strikes awall. If the time it takes the ball o
ID: 1748522 • Letter: A
Question
a 1kg ball of clay moving at 8m/s strikes awall. If the time it takes the ball of clay to come to a stopis 0.16 seconds, what is the average force exerted on the wallduring this collision------what is the impulse imparted to thewall?help!!!!!!!!!!!!! a 1kg ball of clay moving at 8m/s strikes awall. If the time it takes the ball of clay to come to a stopis 0.16 seconds, what is the average force exerted on the wallduring this collision------what is the impulse imparted to thewall?
help!!!!!!!!!!!!!
Explanation / Answer
the change in momentum is P = 0 - 1kg*8m/s =-8kg.m/s the impulse = F.t = -8kg.m/s =>F = -8kg.m/s / t = -8kg.m/s / 0.16s = -50 N the impulse = F.t = -8kg.m/s = -8N.sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.