Consider an X-ray tube that uses titanium(Z = 22) as its target. (a) Use the Boh
ID: 1748623 • Letter: C
Question
Consider an X-ray tube that uses titanium(Z = 22) as its target. (a) Use the Bohr model to estimate the minimumkinetic energy electrons must have in order forK X-rays to just appear in the X-rayspectrum of the tube.1 keV
(b) Assuming the electrons are accelerated from rest through avoltage V, estimate the minimum voltage necessary toproduce the K X-rays.
2 kV (a) Use the Bohr model to estimate the minimumkinetic energy electrons must have in order forK X-rays to just appear in the X-rayspectrum of the tube.
1 keV
(b) Assuming the electrons are accelerated from rest through avoltage V, estimate the minimum voltage necessary toproduce the K X-rays.
2 kV
Explanation / Answer
(a) Kmin = E = 13.6 * ( Z - 1)2 / 12 = 13.6 * ( 22 - 1)2 = 5.99 K eV (b) Minimumvoltage is : 5.99 kV Hope this helps u! = 13.6 * ( 22 - 1)2 = 5.99 K eV (b) Minimumvoltage is : 5.99 kV Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.