The temperature of a sample of water increases by 69.5 C when24 500 J are applie
ID: 1749207 • Letter: T
Question
The temperature of a sample of water increases by 69.5 C when24 500 J are applied. The specific heat of liquid water is4.18 J/g x C. What is the mass of the sample of water? Please give step by step instructions with solution for MAXpoints. The temperature of a sample of water increases by 69.5 C when24 500 J are applied. The specific heat of liquid water is4.18 J/g x C. What is the mass of the sample of water? Please give step by step instructions with solution for MAXpoints. Please give step by step instructions with solution for MAXpoints.Explanation / Answer
specific heat C = 4.18 J / g oC temp raise dt = 69.5 oC energy E = 24500 J mass of water m = E / C dt mass of water = 24500 J / ( 4.18 * 69.5 ) = 84.33 gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.