A conducting rod of length l = 0.35 m is placed on a loop of metal wire with a r
ID: 1749962 • Letter: A
Question
A conducting rod of length l = 0.35 m is placed on a loop of metal wire with a resistance ofi? = 5 ohm as shown. A constant magnetic field of B = 0. 45 T is applied into the page. An applied force moves the rod to the right w ith a constant speed of 6.3 m/s. What is the magnitude and direction of the induced current through the resistor? A step down transformer produces a voltage of 6.0 V across the secondary coil when the voltage across the primary coil is 120 V. What voltage appears across the primary coil of this transformer if 120 V is applied to the secondary coil?Explanation / Answer
a. InducedEMF E = B * v *l * sin = 0.45 * 0.35 *6.3 * sin900 = 0.992 V Inducedcurrent I = V /R = 0.992 /5 = 0.198 A = 0.198 mA Applyingright hand rule, upper end or rod will be positive, i.e. thecurrent will flow form upper end to lower or anticlockwise. b. VS /VP = NS /NP 6.0 /120 = NS /NP => NS/ NP = 1/20 When the transformer is connected inreverse, NS' /NP' = NP/NS = 20/ 1 => VS'/VP' = N'S/ NP' = 20/ 1 VS' /120 = 20 Voltage acrossprimary VS' = 120*20 = 2400 V 6.0 /120 = NS /NP => NS/ NP = 1/20 When the transformer is connected inreverse, NS' /NP' = NP/NS = 20/ 1 => VS'/VP' = N'S/ NP' = 20/ 1 VS' /120 = 20 Voltage acrossprimary VS' = 120*20 = 2400 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.