Two narrow, parallel slits separated by .250 mm areilluminated by green light (=
ID: 1750071 • Letter: T
Question
Two narrow, parallel slits separated by .250 mm areilluminated by green light (= 546.1nm). Theinterference pattern is observed on a screen 1.20 m away from theplane of the slits. Calculate the: a.) from the central maxium to the first bright region oneither side of the central maxium b.) between the first and second dark bands. Two narrow, parallel slits separated by .250 mm areilluminated by green light (= 546.1nm). Theinterference pattern is observed on a screen 1.20 m away from theplane of the slits. Calculate the: a.) from the central maxium to the first bright region oneither side of the central maxium b.) between the first and second dark bands.Explanation / Answer
distance between two narrow slits = d = 250mm =250*10-3m wave length of light = = 546.1nm =546.1*10-9m distance between screen and slit= L = 1.20m if = dsin= (m+1/2) if m = 0 gives fist dark band and if m=2 gives seconeddark band . difference gives part b answer. for part a) from the part b if m = 0 it gives first darkfringe sin= /2d plug values we will get sin -=---- then from the central maxium to first bright regionis gives ybright = Lsin= plug values it will gives y = ------Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.