I didne know how to solve this,can any one help me? Asimple harmonic oscillator
ID: 1750601 • Letter: I
Question
I didne know how to solve this,can any one help me? Asimple harmonic oscillator consists of a block of mass 2.00kg attached to aspring constant 100 N/m. When t=1.00s, he positionand velocity of the block are x=0.129 m and v=3.415 m/s. (a) Whatis the amplitude of the oscillations? what were the (b) positionand (c) velocity of the block at t=0 s ? I didne know how to solve this,can any one help me? Asimple harmonic oscillator consists of a block of mass 2.00kg attached to aspring constant 100 N/m. When t=1.00s, he positionand velocity of the block are x=0.129 m and v=3.415 m/s. (a) Whatis the amplitude of the oscillations? what were the (b) positionand (c) velocity of the block at t=0 s ?Explanation / Answer
We know that spring constant k =m2 = k /m =100 / 2 =50 =7.071 rad / s At t = 1.00 s, we have tan = - v / * x = - 3.415 / 7.071 * 0.129 = - 3.743 = 75o a) Amplitude xm = x(1) / cos(t + ) = 0.129 / cos(7.071*57.30 + 75o) = 0.129 / cos(480) = - 0.065 m b) At t = 0, x(0) = xm cos =- 0.0168 m c) v(0) = - xm sin =0.444 m /sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.