1.) A 25 cm diameter circular coil consisting of 3 loops ofwire lies so that its
ID: 1750978 • Letter: 1
Question
1.) A 25 cm diameter circular coil consisting of 3 loops ofwire lies so that its plane is perpendicular to a magnet field of4.35 T. The coil is removed from the field region in a time of0.346 s. What is the average emf induced in the coil? 2.) From its initial position in the field, the coil ofquestion 1 is rorated by 180 degrees about an axis through adiameter of the coil. The rotation takes a time of 0.152 s. What isthe average emf reduced in the coil? 3.) Why are they asking for average emf rather than justemf? These are questions from a physics prelab, but since we don'thave class on Monday (Memorial Day), we won't have covered any ofthis by the time I have the lab. Any assistance with thesequestions would be greatly apreciated. 1.) A 25 cm diameter circular coil consisting of 3 loops ofwire lies so that its plane is perpendicular to a magnet field of4.35 T. The coil is removed from the field region in a time of0.346 s. What is the average emf induced in the coil? 2.) From its initial position in the field, the coil ofquestion 1 is rorated by 180 degrees about an axis through adiameter of the coil. The rotation takes a time of 0.152 s. What isthe average emf reduced in the coil? 3.) Why are they asking for average emf rather than justemf? These are questions from a physics prelab, but since we don'thave class on Monday (Memorial Day), we won't have covered any ofthis by the time I have the lab. Any assistance with thesequestions would be greatly apreciated.Explanation / Answer
1.)the average emf induced in the coil e = N * B * A * w * sin N = 3 loops,B = 4.35 T,A = * (d/2)^2 = * (d^2/4)where d = 25 cm = 25 * 10^-2 m and w = (2/T) where T = 0.346 s and = 90o 2.)the average emf induced in the coil e = N * B * A * w * sin = 180o or e = N * B * A * w * sin(180o) = 0 3.)The emf associated with a changing magnetic flux,regardlessof what causes the change,is called an induced emf E.Then,if thereis a complete circuit having resistance R,a current Iinduced = (E/R) is established in the wire as a consequence of the inducedemf.The direction of the current is given by Lenz's law. or e = N * B * A * w * sin(180o) = 0 3.)The emf associated with a changing magnetic flux,regardlessof what causes the change,is called an induced emf E.Then,if thereis a complete circuit having resistance R,a current Iinduced = (E/R) is established in the wire as a consequence of the inducedemf.The direction of the current is given by Lenz's law.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.