The drawing shows Robin Hood about to escape from a dangeroussituation. With one
ID: 1751424 • Letter: T
Question
- The drawing shows Robin Hood about to escape from a dangeroussituation. With one hand, he is gripping a rope that holds up a 195kg chandelier. When he cuts the rope where it is tied to the floor,the chandelier will fall, and he will be pulled up toward a balconyabove. Ignore the friction between the rope and the beam over whichit slides. Assume that Robin Hood’s mass is 77.0 kg
- Determine the acceleration with which Robin is pulledupward.
- Compute the tension in the rope.
Explanation / Answer
Let's write a force equation Total force on the system of two masses equal to the differencebetween their weights. (m1+m2)a=m2g - m1g a=g(m2 - m1)/(m1+m2) a= 9.81( 195 - 77)/(195 + 77) a=4.26 m/s2 The tensions are Robin's side T2= m2(g + a) = 1083 N chandelier's side T2= m2(g - a) = 1083 N (as expected) That should do it. Please let me know if you have any questions.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.