The intensity level of sound 20 m from a jetairliner is 120 dB. At what distance
ID: 1751472 • Letter: T
Question
The intensity level of sound 20 m from a jetairliner is 120 dB. At what distance from the airplane will thesound intensity level be a tolerable 100 dB? (Assume sphericalspreading of sound.) The answer was given to me as 200m.Please Show me how you got the answer. The intensity level of sound 20 m from a jetairliner is 120 dB. At what distance from the airplane will thesound intensity level be a tolerable 100 dB? (Assume sphericalspreading of sound.) The answer was given to me as 200m.
Please Show me how you got the answer.
Explanation / Answer
we have = 10log(I/I0) for = 120dB 120dB = 10log(I1/1.0*10-12W/m2) or 1012 =I/1.0*10-12 W/m2 or I1 = 1W/m2 similarly for = 100dB calculating we get I2= 1*10-2 W/m2 similarly for = 100dB calculating we get I2= 1*10-2 W/m2 The intensity of the sound at a distance r from the sourceis I = Pave /4r2 Here the ratio of intensities at the two spherical wavesis I1 /I2 =r22/r12 thus 1W/m2/1*10-2dB =r22/(20m)2 r22 =(120/100)*(20m)2 or r2 = 200m or r2 = 200mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.