Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a mass of M = 2 kg tied to a light string whose lenth is0.5 m. Suppose

ID: 1752225 • Letter: C

Question

Consider a mass of M = 2 kg tied to a light string whose lenth is0.5 m. Suppose you swing the mass in a horizontal circle and themass is moving with uniform circular motion. A. what is the nature of the centripetal force in thisproblem? B. What is the speed of the mass if you make one revolution1.5 s? C. What is the angular speed of the mass? D. Calculate the centripetal force acting on the mass. E. In an experiment, what is acting as the centripetal forceon the mass M? A. what is the nature of the centripetal force in thisproblem? B. What is the speed of the mass if you make one revolution1.5 s? C. What is the angular speed of the mass? D. Calculate the centripetal force acting on the mass. E. In an experiment, what is acting as the centripetal forceon the mass M?

Explanation / Answer

A) the centripetal force is the force keeping the mass in"orbit" around the axis of rotation (the tension in thestring) B)v=d/t ...so... r^2/1.5s=0.52m/s C)Angular speed = 2radians/1.5s=4.19rads/s D) centripetal force= V2/r =(0.52m/s)^2)/0.5m =.54m/s^2 E) the tension in the string
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote