Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question: A ball thrown in the air lands 36.0m away 3.00 slater. (a)Find the dir

ID: 1752577 • Letter: Q

Question

Question: A ball thrown in the air lands 36.0m away 3.00 slater. (a)Find the direction of the initial velocity with respectto the ground. (b) Find the magnitude of the initialvelocity. If I am finding the velocity with respect to the ground,wouldn't that be Vx which equals Vxi and Vxf. To find Vx0 I usedthe equation R=Vx0* tf and I got 12 m/s which was incorrect. Then Itried using one of the kinematic equations x=xi +Vx0 + 1/2at^2 andused g for a and that answer was incorrect (I assumed because Iused g). So I'm not sure how to approach the problem. Also what isthe difference between question a and b Question: A ball thrown in the air lands 36.0m away 3.00 slater. (a)Find the direction of the initial velocity with respectto the ground. (b) Find the magnitude of the initialvelocity. If I am finding the velocity with respect to the ground,wouldn't that be Vx which equals Vxi and Vxf. To find Vx0 I usedthe equation R=Vx0* tf and I got 12 m/s which was incorrect. Then Itried using one of the kinematic equations x=xi +Vx0 + 1/2at^2 andused g for a and that answer was incorrect (I assumed because Iused g). So I'm not sure how to approach the problem. Also what isthe difference between question a and b

Explanation / Answer

Horizontal distance (R) distance traveled by the ball =36.0m Time taken (t) by the ball to reach the ground = 3.00s We know the formula for the horizontal distance traveled bythe ball is                      R = (ucos)t                   36.0m = (ucos)(3.0s)                       ucos = 12.0 m/s ................... (1) And 0 = (usin)t - (1/2)gt2              usin = (1/2)gt                       = (1/2)(9.80m/s2)(3.0s)                       = 14.7  ...................... (2) Now dividing the eq (2) with eq (1) we get          (usin)/ (ucos) = (14.7m/s) / (12.0m/s)                      tan = 1.225                           = 50.77o Then       usin = 14.7m/s                 u(sin50.77o) = 14.7 m/s                       u = 18.98 m/s                          ˜ 19.0 m/s Then       usin = 14.7m/s                 u(sin50.77o) = 14.7 m/s                       u = 18.98 m/s                          ˜ 19.0 m/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote