Tarzan begins to swing from a height h on a vine of radius R. (a) If R= 8.16m an
ID: 1752721 • Letter: T
Question
Tarzan begins to swing from a height h on a vine of radius R. (a) If R= 8.16m and h=3.87 m, find the angle the vine makeswith the vertical. (b) draw the acceleration vector due to earths gravitationalattraction on Tarzan directly on the figure to theright. (c) Find the magnitude of the projection of the accelerationvector g, onto R and perpendicular to R. Call these Ar andAt. (a) If R= 8.16m and h=3.87 m, find the angle the vine makeswith the vertical. (b) draw the acceleration vector due to earths gravitationalattraction on Tarzan directly on the figure to theright. (c) Find the magnitude of the projection of the accelerationvector g, onto R and perpendicular to R. Call these Ar andAt.Explanation / Answer
if be the angle made by the rope withverticle cos = x / R x = R cos . height from the ground h = R- x =R - Rcos =R(1-cos) the acceleration due to gravity parelle to rope Ar= mg cos At= mg sin.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.