A 7.27 kg block is attached to a spring with spring constant41 N/m. While the bl
ID: 1752827 • Letter: A
Question
A 7.27 kg block is attached to a spring with spring constant41 N/m. While the block is sitting at rest, a student hits it witha hammer and almost instantaneously gives it a speed of 53 cm/s.What areThe amplitude of the subsequent oscillations? The block's speed at the point wherex=0.6·A? A 7.27 kg block is attached to a spring with spring constant41 N/m. While the block is sitting at rest, a student hits it witha hammer and almost instantaneously gives it a speed of 53 cm/s.What are
The amplitude of the subsequent oscillations? The block's speed at the point wherex=0.6·A?
Explanation / Answer
given mass m = 7.27 kg spring constant k = 41N/m speed v = 53*10-2 m/s from conservation of energy we have 1/2*mv2 = 1/2*kA2 or kA2 =mv2 or A= {mv2/k} = ----------- here x = 0.6A we have the speed of the block as v =(A2-x2) (here = {k/m} ) =------------- or kA2 =mv2 or A= {mv2/k} = ----------- here x = 0.6A we have the speed of the block as v =(A2-x2) (here = {k/m} ) =------------- or A= {mv2/k} = ----------- here x = 0.6A we have the speed of the block as v =(A2-x2) (here = {k/m} ) =-------------Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.