Superconductors are cabable of carrying very large currentswith no resistance. I
ID: 1753346 • Letter: S
Question
Superconductors are cabable of carrying very large currentswith no resistance. If a superconducting wire is formed into asolenoid of length 50 cm with 500 turns what is the magnetic fieldinside the solenoid when the current is 10000a? a. 1.25 t b. 2.50 t c. 6.28 t d. 12.60 t Believe it is b. Not sure. Superconductors are cabable of carrying very large currentswith no resistance. If a superconducting wire is formed into asolenoid of length 50 cm with 500 turns what is the magnetic fieldinside the solenoid when the current is 10000a? a. 1.25 t b. 2.50 t c. 6.28 t d. 12.60 t Believe it is b. Not sure.Explanation / Answer
Given that the length ofconductor is L = 50 cm = 0.5 m Number of turns is N =500 The current inthe solenoid is I = 10000A ------------------------------------------------------------------------------------------- Magneticfield inside the solenoid is B = 0*N*I / L = (4 *10-7 T.m/A)(500)(10000A) / 0.5m = 12.56TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.