A 400 turn coil of resistance 5 ohms encloses an area of 30 sqcm. How rapidly sh
ID: 1753350 • Letter: A
Question
A 400 turn coil of resistance 5 ohms encloses an area of 30 sqcm. How rapidly should a magnetic field parallel to the coil axischange in order to induce a current of 0.3 a in the coil? a. 0.05 ts b. 0.25 T/S c. 0.8 T/S d. 1.25 T/S Can someone show me the steps? A 400 turn coil of resistance 5 ohms encloses an area of 30 sqcm. How rapidly should a magnetic field parallel to the coil axischange in order to induce a current of 0.3 a in the coil? a. 0.05 ts b. 0.25 T/S c. 0.8 T/S d. 1.25 T/S Can someone show me the steps?Explanation / Answer
We have the formula for the induced emf is givenby = NA (dB/dt) IR = NA(dB/dt) dB/dt = IR /(NA) Here I = 0.3A R = 5 N= 400 A = 30*10-4 m2 On substitution dB/dt = 1.25 T/s On substitution dB/dt = 1.25 T/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.