A mass 9.3 kg is attached to a light cord, which is wound around a pulley. The p
ID: 1753356 • Letter: A
Question
A mass 9.3 kg is attached to a light cord, which is wound around a pulley. The pulley is a uniform solid cylinder of radius 6.7 cm and mass 3 kg. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. (1.) What is the magnitude of the net torque on the system about the point on the axis at the center of the pulley? Answer in units of N m. When the mass has a speed v = 27 m/s, the pulley has an angular speed w = v/R. (2.) Determine the magnitude of the total angular momentum of the system about a point on the axis at the center of the pulley? Answer in units of kg m^2/s. (3.) Using fact that = dL/dt and your result from the previous section, calculate the magnitude of the acceleration of the mass. Answer in units of m/s^2.Explanation / Answer
Torque = I -Rmg = 0.5MR2 = -2mg / MR Torque = I= 0.5MR2 Total angular momentum L = I where = v /R substitute values.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.