A square loop of wire with 2.00 m sides is perpendicular to auniform magnetic fi
ID: 1753443 • Letter: A
Question
A square loop of wire with 2.00 m sides is perpendicular to auniform magnetic field that points into the paper. Themagnitude of the field varies with time according toB = 0.042 - 0.870 t with B in Teslas and t in seconds. a) What is the average EMFin the circuit in the interval of time between t = 0s and t = 2 s?b) What is the direction of the current through the resistor? A square loop of wire with 2.00 m sides is perpendicular to auniform magnetic field that points into the paper. Themagnitude of the field varies with time according to
B = 0.042 - 0.870 t with B in Teslas and t in seconds. a) What is the average EMFin the circuit in the interval of time between t = 0s and t = 2 s?b) What is the direction of the current through the resistor?
Explanation / Answer
a)the induced emf in the square loop is e = -N * (dB/dt) = -N * (d(B * A)/dt) = -N *A * (dB/dt) (dB/dt) = (d(0.042 - 0.870 t)/dt) = -0.870 or e = -N * A * (-0.870) = 0.87 * N * A N = 1 and A = a^2 where a = 2.00 m or A = (2.00)^2 = 4.00 m^2 or e = 0.87 * 1 * 4.00 = 3.48 V b)According to Lenz's law,the induced current in a loop is inthe direction that creates a magnetic field that opposes the changein magnetic flux through the area enclosed by the loop. That is,the induced current tends to keep the originalmagnetic flux trough the loop from changing.Therefore,the inducedcurrent through the resistor will be in the left direction.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.