An answer please would be greatly appreciated: A bicycle chain is wrapped around
ID: 1753446 • Letter: A
Question
An answer please would be greatly appreciated:A bicycle chain is wrapped around a rear sprocket (r=0.039m)and a front sprocket (r=0.10m). The chain moves with a speedof 1.4 m/s around the sprockets, while the bike moves at a constantvelocity. Find the magnitude of the acceleration of a chainlink that is in contact with (a) the rear sprockets and (b) neithersprocket and (c) the front sprocket.
Thanks in advance!
A bicycle chain is wrapped around a rear sprocket (r=0.039m)and a front sprocket (r=0.10m). The chain moves with a speedof 1.4 m/s around the sprockets, while the bike moves at a constantvelocity. Find the magnitude of the acceleration of a chainlink that is in contact with (a) the rear sprockets and (b) neithersprocket and (c) the front sprocket.
Thanks in advance!
Explanation / Answer
a) the magnitude of the acceleration of a chain link thatis in contact with the rear sprockets is ac = v2/r =(1.4m/s)2/0.039m =--------- b) without sprocket the speed of chain = 0 m/s so , ac = 0 c) the magnitude of acceleration with front sprocketis ac = v2/rf =(1.4m/s)2/0.10m =------------ =(1.4m/s)2/0.10m =------------Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.