Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Would someone be able to answer a question for me please? Ifso, I\'d be very app

ID: 1753544 • Letter: W

Question

Would someone be able to answer a question for me please? Ifso, I'd be very appreciative:
A rescue helicopter lifts a 79-kg person straight up by means of acable. The person has an upward acceleration of 0.70 m/s^2and is lifted from rest through a distance of 11m. (a) Whatis the tension in the cable? How much work is done by (b)the tension in the cable and (c) the person's weight? (d)Use the work energy theorem to find the final speed of theperson.
Much appreciation, thanks! :-)
A rescue helicopter lifts a 79-kg person straight up by means of acable. The person has an upward acceleration of 0.70 m/s^2and is lifted from rest through a distance of 11m. (a) Whatis the tension in the cable? How much work is done by (b)the tension in the cable and (c) the person's weight? (d)Use the work energy theorem to find the final speed of theperson.
Much appreciation, thanks! :-)

Explanation / Answer

(a)the tension in the cable is T = m * (g + a) m = 79-kg,g = 9.8 m/s^2 and a = 0.70 m/s^2 (b)the work done by the tension in the cable is W = T * S S = 11 m (c)the work done by the person's weight is W1 = w * S = m * g * S where g = 9.8 m/s^2 (d)according to the work energy theorem the total work done onthe system is equal to the difference between the final and initialkinetic energies of the system therefore we get W - W1 = (1/2)m * v^2 - (1/2)m * u^2 = (1/2)m * (v^2 -u^2) v and u are the final and initial velocities of theperson here,u = 0 or W - W1 = (1/2)m * v^2 or v = (2 * (W - W1)/m)^(1/2)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote