A Geiger tube consists of a wire of radius 0.2 mm and length16 cm and a coaxial
ID: 1753583 • Letter: A
Question
A Geiger tube consists of a wire of radius 0.2 mm and length16 cm and a coaxial cylindrical shellconductor of the same length and a radius of 1.7 cm. (a) Find the capacitance, assuming that the gasin the tube has a dielectric constant of 1.1 pF
(b) Find the charge per unit length on the wire when the potentialdifference between the wire and shell is 1.2 kV.
2 nC/m (a) Find the capacitance, assuming that the gasin the tube has a dielectric constant of 1.
1 pF
(b) Find the charge per unit length on the wire when the potentialdifference between the wire and shell is 1.2 kV.
2 nC/m
Explanation / Answer
L = 13 cm, a = 0.2 mm, b = 1.4 cm a) the capacitance C = L/[2k*ln(b/a)] = 1.7pF b) total charge Q = C*V =1.7*10-12*1.2*103 = 2.04 nC the charge per unit length = Q/L = 15.7nC/mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.