Use the worked example above to help you solve this problem. A longjumper (as sh
ID: 1753844 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A longjumper (as shown in the figure) leaves the ground at an angle of17.0° to the horizontal and at aspeed of 10.2 m/s.(a) How long does it take forhim to reach maximum height?
2 s
(b) What is the maximum height?
3 m
(c) How far does he jump? (Assume that his motionis equivalent to that of a particle, disregarding the motion of hisarms and legs.)
4 m
(a) How long does it take forhim to reach maximum height?
2 s
(b) What is the maximum height?
3 m
(c) How far does he jump? (Assume that his motionis equivalent to that of a particle, disregarding the motion of hisarms and legs.)
4 m
Explanation / Answer
(a) How long does it take forhim to reach maximum height?2 s
t= usin/g=10.2*sin17/9.8=0.3043sec
(b) What is the maximum height?
3 m
maximum height=u*u sin2/2g=10.2*10.2sin17*sin17/19.6=0.4535m
(c) How far does he jump? (Assume that his motionis equivalent to that of a particle, disregarding the motion of hisarms and legs.)
4 m
range =u*usin2/g=10.2*10.2*sin34/9.8=5.9365m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.