Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A boat moves through the water with two forces acting on it. One isa 1500 N forw

ID: 1754324 • Letter: A

Question

A boat moves through the water with two forces acting on it. One isa 1500 N forward push by the water onthe propeller, and the other is an 1300 N resistive force due to the water around thebow. (a) What is the acceleration of the1200 kg boat?
1 m/s 2

(b) If it starts from rest, how far will it move in 9.0 s?
2 m

(c) What will its velocity be at the end of that time?
3 m/s
(a) What is the acceleration of the1200 kg boat?
1 m/s 2

(b) If it starts from rest, how far will it move in 9.0 s?
2 m

(c) What will its velocity be at the end of that time?
3 m/s

Explanation / Answer

          Let theforces are F1 = 1500 N and F2 = 1300 N           mass ofboat is m = 1200 kg -------------------------------------------------------------------------     (a) From the Newtons second law Net force = ma                                                                F1- F2 = ma                                                                        a= ( F1 - F2) / m                                                                           = 200N / (1200kg)                                                                           = 0.166 m/s2        (b) From the equation of motion distancetravelled is S = Ut + (1/2)at2                                                                                         =0 + (1/2)at2                                                                                           =--------- m    (c) Fromthe equation of motion the final velocityis V = U + at                                                                                   = 0 + at                                                                                   = at                                                                                    =1.5 m/s                                                                                                 =0 + (1/2)at2                                                                                           =--------- m    (c) Fromthe equation of motion the final velocityis V = U + at                                                                                   = 0 + at                                                                                   = at                                                                                    =1.5 m/s                
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote