A 9.5-kg monkey is hanging by one arm from a branch and is swingingon a vertical
ID: 1754670 • Letter: A
Question
A 9.5-kg monkey is hanging by one arm from a branch and is swingingon a vertical circle. As an approximation, assume a radial distanceof 65 cm between the branch and the pointwhere the monkey's mass is located. As the monkey swings throughthe lowest point on the circle, it has a speed of 2.8 m/s. (a) Find the magnitude of the centripetal forceacting on the monkey.1 N
(b) Find the magnitude of the tension in the monkey's arm.
2 N
(a) Find the magnitude of the centripetal forceacting on the monkey.
1 N
(b) Find the magnitude of the tension in the monkey's arm.
2 N
Explanation / Answer
Centripetal force = mv2/r m= mass=9.5 kg v= velocity = 2.8 m/s r = distance from axis = 0.65 m Putting the values , Centripetal force = 9.5 * 2.82/0.65 = 118.2 N b )Tension in his hand balances the weight as well as provide therequired centripetal force . So tension = weight +centripetal acceleration = 118 + 9.5*9*.8 =211.3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.