Suppose the 1,669 W electric heater is plugged into the outlet of a120 V circuit
ID: 1754797 • Letter: S
Question
Suppose the 1,669 W electric heater is plugged into the outlet of a120 V circuit that has a 22-A circuit breaker. You now plug in ahair dryer that has power settings that can be varied continuously(this is a physics hair dryer…so bear with me). What is theminimum power setting that will cause the breaker to trip? Giveyour answer in watts to the nearest whole watt (i.e. 23.3 = 23)I looked at the solutions manual and I still don't get it. Who everanswers this could you please work it out as much as possible? I'mreally confused. Thanks!
Explanation / Answer
let the max power setting be P. then, current in heater = power/voltage = 1669/120 = 13.9 A current in hair dryer = P/120 A total current = P/120 + 13.9 this has to be <= 22. P/120 + 13.9 <= 22 P <= 972 W hope this helps!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.