The launching mechanism of a toy gun consists of a spring ofunknown spring const
ID: 1754851 • Letter: T
Question
The launching mechanism of a toy gun consists of a spring ofunknown spring constant, as shown in Figure P5.33a. If its springis compressed a distance of 0.200 mand the gun fired vertically as shown, the gun can launch a18.0 g projectile to a maximum heightof 16.0 m above the starting point ofthe projectile.(a) Neglecting all resistive forces, determine thespring constant.
1
(b) Neglecting all resistive forces, determine the speed of theprojectile as it moves through the equilibrium position of thespring (where x = 0), as shown in Figure 5.33b.
2
Explanation / Answer
According to law of conservation of energy,the kinetic energy of projectile at the time of launching will beexactly equal to its p.e. at highest point. a. P.E. at highestpoint U = m* g * h = 18.0 *10-3 * 9.8 *16.0 = 2.82 J Alsoenergy stored in the spring US = (1/2)* k * x2 k = springconstant, x = compression U = US = 0.5* k * 0.2002 2.82 = 0.5* k * 0.04 => springconstant k = 2.82/0.02 = 141.0 N/m b. K.E. = P.E. (1/2) * m *v2 = 2.82 0.5 *18.0 * 10-3 *v2 = 2.82 v = (2.82/ 9 *10-3) = 17.70 m/s 2.82 = 0.5* k * 0.04 => springconstant k = 2.82/0.02 = 141.0 N/m b. K.E. = P.E. (1/2) * m *v2 = 2.82 0.5 *18.0 * 10-3 *v2 = 2.82 v = (2.82/ 9 *10-3) = 17.70 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.