A ball is thrown at a speed of 20 m/s at an angle of 30degrees above the horizon
ID: 1754947 • Letter: A
Question
A ball is thrown at a speed of 20 m/s at an angle of 30degrees above the horizontal. a. what is the horizontal component of thevelocity? b. what is the vertical component of thevelocity? c. what is the horizontal componentof the velocity 2s after being thrown? d. what is the vertical component ofthe velocity 2s after being thrown? e. what is the time of theflight? f. what is the range of theball? A ball is thrown at a speed of 20 m/s at an angle of 30degrees above the horizontal. a. what is the horizontal component of thevelocity? b. what is the vertical component of thevelocity? c. what is the horizontal componentof the velocity 2s after being thrown? d. what is the vertical component ofthe velocity 2s after being thrown? e. what is the time of theflight? f. what is the range of theball?Explanation / Answer
a. Horizontal Component = V cos 20 * cos 30 Hor. Comp = 17.32 m/s b. Vertical Component = V cos 20 * sin 30 Vert Comp = 10 m/s upward c.Same as A assuming no wind resistancebecause gravity only affects vertical motion d. Vertical Component after 2 sec = V = V0 + at V = 10 + -9.8(2) V = 9.6 m/s downward e. Flight Time = Y = Y0 + V0t+ (1/2)at2 0 = 0 + 10t + (1/2)(-9.8)(t2) 0 = 10t + -4.9t2 -10t = -4.9t2 -10 = -4.9t 2.0408 = t Ball is in air for 2.0408 sec f.Range of ball = X =X0 + V0t + (1/2)at2 X = 0 + 17.32t + (1/2)(0)(t2) X = 17.32t X = 17.32 (2.0408) X = 35.347 m Ball's range is 35.347 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.