A ball is thrown at a speed 20 m/s at an angle of 30° abovethe horizontal. a. Wh
ID: 1754983 • Letter: A
Question
A ball is thrown at a speed 20 m/s at an angle of 30° abovethe horizontal.
a. What is thehorizontal component of the velocity
b. What is the verticalcomponent of the velocity?
c. What is the horizontalcomponent of the velocity 2s being thrown?
d. What is the vertical component2s after being thrown?
e. What is the time of theflight?
f. What is the rangeof the ball?
Complete the chart.
Initial velocity v0 (m/s)
Initial angle (°)
Horizontal component of initial velocity vox(m/s)
Vertical component of initial velocity v0y (m/s)
Time to reach its highest point
T1/2 (s)
Range x (m)
Maxium height y (m)
Total time
t (s)
20
30
20
45
20
60
20
90
Initial velocity v0 (m/s)
Initial angle (°)
Horizontal component of initial velocity vox(m/s)
Vertical component of initial velocity v0y (m/s)
Time to reach its highest point
T1/2 (s)
Range x (m)
Maxium height y (m)
Total time
t (s)
20
30
20
45
20
60
20
90
Explanation / Answer
Initial velocity v = 20 angle = 30 degrees So, horizontal velcoity = v cos 30 = 17.32 m / s Vertcial velocity = v sin 30 = 10 m/ s Time taken to reach maximum height t = v sin / 9.8 = 1.0204 s Range R = v ^ 2 sin 2 / g = 35.347 m maximum height H = ( v sin ) ^ 2 / 2g =5.1020 m time of flight T = 2 t = 2.0408 s similarly you find further anglesRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.