Two candles are lit and separated by 0.10 m. If the diameterof the pupil of an o
ID: 1755082 • Letter: T
Question
Two candles are lit and separated by 0.10 m. If the diameterof the pupil of an observer's eye is 3.5 mm, what is the maximumdistance that the candles can be away from the observer and be seenas two light sources? Use 545 nm for the wavelength of light in theeye.a. 170 m
b. 530 m
c. 340 m
d. 850 m
e. 680 m Two candles are lit and separated by 0.10 m. If the diameterof the pupil of an observer's eye is 3.5 mm, what is the maximumdistance that the candles can be away from the observer and be seenas two light sources? Use 545 nm for the wavelength of light in theeye. 170 m 530 m 340 m 850 m 680 m
Explanation / Answer
separation x = 0.10 m.the diameter of the pupil of an observer's eye d = 3.5 mm = 3.5 * 10 ^ -3 m wavelength = 545 nm = 545 * 10 ^ -9 m we know x = 1.22D / d from this the maximum distance that the candles canbe away from the observer and be seen as two light sources is D = x d / 1.22 = 5.263* 10 ^ 2 m = 526.3m ~ 530 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.