A car misses a turn and sinks into a shallow lake to a depthof 14.4 m. If the ar
ID: 1755355 • Letter: A
Question
A car misses a turn and sinks into a shallow lake to a depthof 14.4 m. If the area of the car door is 0.59 m2, whatis the force exerted on the outside of the door by the water? Note:1 atm = 101 kPa.What is the force exerted on the inside of the door by the air,assuming the inside of the car is at atmospheric pressure? Thinkabout what the occupant should do to get the door open.
A car misses a turn and sinks into a shallow lake to a depthof 14.4 m. If the area of the car door is 0.59 m2, whatis the force exerted on the outside of the door by the water? Note:1 atm = 101 kPa.
What is the force exerted on the inside of the door by the air,assuming the inside of the car is at atmospheric pressure? Thinkabout what the occupant should do to get the door open.
Explanation / Answer
Giventhat the depth is h = 14.4 m Area isA = 0.59 m2 --------------------------------------------------- Pressure at the depth his P1 = hg =( 14.4m )( 1000 kg/m3 )( 9.8m/s2) =141120 N/m2 (Pa) The inside pressure is P2 = 101kPa. = 101*103 PA Then the force is F = ( P1 -P2)/A =( 141.120*103 Pa - 101*103 Pa ) /0.59m2 = 67796 N--------------------------------------------------- Pressure at the depth his P1 = hg =( 14.4m )( 1000 kg/m3 )( 9.8m/s2) =141120 N/m2 (Pa) The inside pressure is P2 = 101kPa. = 101*103 PA Then the force is F = ( P1 -P2)/A =( 141.120*103 Pa - 101*103 Pa ) /0.59m2 = 67796 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.